8. edycja "Wiecznej chwały czas"

„Fantastycznie….”, „Wspaniała atmosfera...”, „Świetna zabawa...”, „Mimo tego, że to zawody i jest jakaś rywalizacja to było tak rodzinnie...”, „Najlepsze zwieńczenie zimy…”, „Jedynie czego możemy żałować to tego, że nie byliśmy w poprzednim roku.” – tak podsumowali 8. Ogólnopolską Spartakiadę Zimową studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „U Szczepana”.

Ponad stu uczestników, 35 wolontariuszy to naprawdę dobry wynik przy mroźnej zimie. „Jest zimno, ale mogłoby być jeszcze zimniej, bo atmosfera jest gorąca” – takie słowa można było usłyszeć 3 marca 2018 r. w Koninkach. Taką gorącą atmosferę wykorzystały właśnie „Plażowiczki” z Parafii Racławice – zwyciężczynie zjazdu na byle czym. Jak Panie przyznały „mężowie nam pomagali” także ta dość oryginalna dyscyplina zimowa pozwala angażować całe rodziny. I nie tylko rodziny, ale i grupy młodzieżowe. Pozwala na pracę wspólnotową i wykorzystanie w sposób twórczy swoich talentów. Wbrew pozorom „byle co” to coś bardzo kreatywnego. A dla rodzin jest też dodatkowa konkurencja, gdzie mają one m.in. takie zadania jak: rzucanie śnieżkami do celu, wyścig saneczkowy. „Najlepsze było przeciąganie liny, bo pomógł nam tata” – zgodnie uznała rodzina Pękalskich. Jak mogli się przekonać zaangażowanie całej rodziny to był ich przepis na sukces. Jako „Skrzydlata Drużyna” uplasowali się w tej konkurencji na najwyższym stopniu podium.

Oczywiście sztandarową konkurencją był slalom gigant narciarzy i snowboardzistów, podzielony na kategorie wiekowe. Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci w przedziale wiekowym 8-12 lat. Wystartowało w niej bowiem 25 osób. W rozmowach rodziców dało się słyszeć, że są dumni ze swoich dzieci przede wszystkim dlatego, że nie siedzą przed telewizorami/komputerami, ale aktywnie spędzają czas. Zaskoczony i uradowany zdobywca II miejsca wśród snowboardzistów – Sławomir Czubernat zachęca młodych, żeby za rok nie przegapili okazji do wzięcia udziału: „Jest to dobra zabawa i dobrze spędzony czas. W zdrowym ciele, zdrowy duch. A wiadomo sport to zdrowie”.

Ks. Marcin Borowicz zwycięzca kategorii dla osób duchownych zachęca też innych kapłanów do wzięcia udziału: „Trzeba kupić sprzęt, wziąć się w garść i przyjechać. Ale przede wszystkim to w głowie powinna się zrodzić decyzja, że chce się być z tymi młodymi ludźmi, bo młodzi szukają autorytetów, idoli. A zawsze ten Kapłan może stać się nim dla nich, chociażby przez sport.”

Mamy nadzieję, że wieść o Spartakiadzie rozniesie się na całą Polskę i za rok będzie nas jeszcze więcej. Warto aktywnie wykorzystać czas, który został nam dany. To ma być „Wiecznej Chwały Czas”. A jak jesteś zapętlony przez urządzenia, sprawy, które pochłaniają większość Twojego czasu koniecznie WYRWIJ SIĘ i zacznij trenować, bo już za rok kolejna Spartakiada.

Kamila Początko
Członek Zarządu i Rzecznik prasowy
Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Archidiecezji Krakowskiej

Fundatorami nagród oraz sponsorami byli: Gmina Mszana Dolna, Miasto Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Gmina Lubień, Wydawnictwo WAM, Park Wodny, Tania Książka oraz Rapacz Spółka Jawna.

ZWYCIĘZCY 8. OGÓLNOPOLSKIEJ SPARTAKIADY ZIMOWEJ:

Kategoria dzieci 8-12 lat:

I miejsce: Anna Michalik
II miejsce: Antoni Kędracki
III miejsc: Klaudia Michura

Kategoria kobiety 13-16 lat:

I miejsce: Monika Kozyra
II miejsce: Karolina Kąkol
III miejsce: Marta Misiura

Kategoria kobiety 17-30 lat:

I miejsce: Anna Liberda
II miejsce: Zuzanna Jakubowicz
III miejsce: Antonina Petrycka

Kategoria mężczyźni 13 – 16 lat:

I miejsce: Stanisław Michalik
II miejsce: Paweł Zapała
III miejsce: Konrad Zapała

Kategoria mężczyźni 17 – 30 lat:

I miejsce: Łukasz Kulpa
II miejsce: Dawid Pitek
III miejsce: Adam Hanusiak

Kategoria osoby duchowne:

I miejsce: ks. Marcin Borowicz
II miejsce: kl. Michał Adamczyk
III miejsce: kl. Łukasz Szcządała

Kategoria Snowboard:

I miejsce: Bartłomiej Drab
II miejsce: Sławomir Czubernat
III miejsce: Maksymilian Liszka

Puchar za najlepszy czas otrzymał: Łukasz Kulpa

Konkurencja dla rodzin:

I miejsce: Skrzydlata Drużyna
II miejsce: Rodzina Maćkowiak
III miejsce: Rudy Team

Konkurencja Zjazd na „byle czym”:

I miejsce: Plażowiczki
II miejsce: Skrzydlata Drużyna Państwa Pękalskich
III miejsce: KSM Wola Justowska