10. edycja „Aby radość wasza była pełna"

O tym, że ruch to zdrowie i radość nikogo przekonywać nie musimy. W sobotę 29 lutego na stoku narciarskim Kasina SKI w Kasinie Wielkiej udowodnili to uczestnicy jubileuszowej, 10. edycji Ogólnopolskiej Spartakiady Zimowej, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. W największych tego typu w Polsce zawodach zimowych bez wpisowego wzięło udział ponad 120 uczestników. Coś dla siebie znaleźli tu miłośnicy narciarstwa, snowboardu, zjazdu na „byle czym”, przygotowano również rozgrywki dla rodzin i specjalną konkurencję dla osób duchownych.

"Aby radość wasza była pełna" (J 15, 11) – tak brzmiało hasło przewodnie edycji. Przypominało ono wszystkim, że jesteśmy powołani do życia w pełni radości, każdy z nas powinien do niej dążyć. Radość jest nieodłącznym elementem spotkania na stoku, podczas sportu wydziela się dużo endorfin, a do tego dochodzi jeszcze podziwianie piękna górskich okolic. Pełnia radości odnosiła się także do pełni zawodów – okrągłej, dziesiątej edycji. Nie zabrakło zdrowej rywalizacji w duchu fair play, czego organizatorzy życzyli na początku zawodów. Oprócz tego niespodzianką na stoku była obecność Spartakiadowicza Zimowego - maskotki zawodów. Chętnie rozmawiał on z uczestnikami i robił sobie pamiątkowe zdjęcia. Spartakiadowicz wywoływał uśmiech na twarzach i starszych, i młodszych. Modlitwy organizatorów o dobrą pogodę jak co roku zostały wysłuchane, choć wielu obawiało się, że śniegu nie będzie. Uczestnicy podkreślali, że nie liczy się zwycięstwo i nagrody, ale dobra zabawa, sprawdzenie swoich sił i możliwości. Wielu z nich zapewniało, że na zawody wrócą i za rok.

Okazało się, że zawody mają zasięg szerszy, niż ogólnopolski. Po raz pierwszy wśród uczestników znalazła się bardzo liczna grupa Słowaków, kilku z nich znalazło się na podium. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary, medale i nagrody rzeczowe. Nikt nie wyjechał ze Spartakiady z pustymi rękoma - dla każdego przewidziano pakiet uczestnika. W organizację wydarzenia zaangażowanych było ponad 35 wolontariuszy, członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To dzięki ich wytrwałej i ofiarnej pracy w dniu Spartakiady, jak i wiele dni wcześniej, możliwy był sprawny przebieg zawodów.

Z okazji jubileuszu na wszystkich uczestników czekał tort. Organizatorzy zachęcali także do zabrania ze sobą do domów cytatu z Pisma Świętego wraz ze słodkim upominkiem. Później do takiego Słowa można wrócić, rozważyć, co Pan Bóg chce mi przez nie powiedzieć. Oprócz tego dodatkową atrakcją był quiz z nagrodami o radości w Piśmie Świętym i Papieżu, który ukochał sport. Mowa oczywiście o św. Janie Pawle II, bo 10. edycja zawodów wpisała się w 100. rocznicę jego urodzin. Rozgrywkami organizatorzy chcieli uczcić jego pamięć. Postać świętego przyświecała też duchowym przygotowaniom do Spartakiady (na FB Spartakiady publikowane były posty z inspirującymi myślami świętego na temat aktywności fizycznej). Postać papieża uczczono też poprzez nagrodę specjalną w kategorii slalom gigant osób duchownych - Metropolita Krakowski, abp Marek Jędraszewski ufundował dla zwycięzcy puchar przechodni św. Jana Pawła II, który przez rok będzie przebywał u zwycięzcy, a na następnej Spartakiadzie zostanie przekazany kolejnemu.

Największe emocje, jak co roku, wzbudziła konkurencja zjazdu na „byle czym”. Uczestnicy musieli zbudować pojazd, który powinien nawiązywać do hasła przewodniego edycji, oceniano także kreatywność i solidność wykonania. Zwyciężyła grupa KSM-owiczów z Oddziału w Podsarniu-Harkabuzie, którzy zjechali na urodzinowej platformie z tortem – dla papieża z okazji setnych urodzin i dla Spartakiady z racji jubileuszowej edycji. Wszystkie pojazdy zachwycały swą oryginalnością i wymową, jury miało do podjęcia bardzo trudną decyzję, kto powinien znaleźć się na podium.

Radość nasza rzeczywiście była pełna. Urodziny – zarówno Spartakiady, jak i Papieża – można zaliczyć do udanych. Wracając do domów z naładowanymi akumulatorami, już czekamy na kolejną edycję. Do zobaczenia za rok!

Kamila Ciupińska
Prezes Zarządu KSM
Archidiecezji Krakowskiej

Wyniki

Narciarstwo 8-12 lat, dziewczęta i chłopcy:

 1. Mateusz Dziedzina
 2. Konrad Przebinda
 3. Erik Jandura

Narciarstwo 13-16 lat, dziewczęta

 1. Klaudia Michura
 2. Sofia Stacherova
 3. Andrea Jurinakova

Narciarstwo 13-16 lat, chłopcy

 1. Lukas Labdik
 2. Stanisław Rapacz
 3. Tomas Labdik

Narciarstwo 17-30 lat, kobiety
1.Karolina Maćkowiak

 1. Klaudia Maćkowiak
 2. Gabiela Bonior

Narciarstwo 17-30 lat, mężczyźni

 1. Jakub Wójtowicz
 2. Łukasz Kulpa
 3. Dawid Pitek

Snowboard kobiety

 1. Klaudia Michura
 2. Patrycja Drab
 3. Sofia Stacherova

Snowboard mężczyźni

 1. Lukas Labdik
 2. Bartłomiej Drab
 3. Tomas Labdik

Slalom gigant osób duchownych

 1. o. Mariusz Tabor
 2. ks. Mirosław Lenart
 3. ks. Marcin Borowicz

Zjazd na "Byle czym"

 1. Oddział KSM Podsarnie-Harkabuz
 2. Oddział KSM Balice
 3. Oddział KSM Kraków - Wola Justowska

Konkurencje rodzinne (zwycięska rodzina otrzymała oprócz nagród rzeczowych pobyt weekendowy w domu gościnnym Majerczakówka w Szczawnicy)

 1. Rodzina Maćkowiak
 2. Rodzina Drab

Patronat Honorowy: J. Em. Abp Marek Jędraszewski - Metropolita Krakowski;
Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego
Partnerzy: Gmina Mszana Dolna, Miasto Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Gmina Lubień, Studio Kreatywne "W kropce"
Sponsorzy: Znak, Arcana, Lajkonik, Wawel, Rafael, Park Wodny Kraków, Dom Gościnny Majerczaków
Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Gość Niedzielny, Niedziela, Radio Plus, Deon, Tryby. Katolicki Miesięcznik Studencki, MAIKA Młodzieżowa Agencja Informacyjna.

Autorzy zdjęć: Dagmara Nizioł, Marta Chrobak