7. Ogólnopolska Spartakiada ZimowaZa nami 7. Ogólnopolska Spartakiada Zimowa. Dzień pełen wrażeń i cudów nie z tego świata, które stały się naszym udziałem w sobotę, 18 lutego 2017r. 

Gdy Kraków moknął w deszczu, Koninki powitały nas iście zimową aurą i obfitymi opadami śniegu. A przy rejestracji ustawiła się długa kolejka młodszych i starszych uczestników. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem konkursu można było przejechać trasę i sprawdzić swoją kondycję. Tradycyjnie jednak Spartakiadę rozpoczęliśmy modlitwą i objaśnieniem zasad zawodów.

W pierwszej turze wystartowały dzieci do lat 12. W tej kategorii wzięło udział 30 uczestników. Następnie na stoku pojawiły się dziewczęta w wieku od 13 do 16 lat w liczbie 13 osób. Ania Wilk, która pierwszy raz brała udział w Spartakiadzie tak zrelacjonowała zawody: „Była super atmosfera i super się bawiłam. Można tu poznać dużo ludzi i zdobyć fajne nagrody, ale też poprzez nawiązania do hasła nauczyć się czegoś nowego”. Kolejno w tej samej kategorii wiekowej wystąpiło 26 przedstawicieli młodzieży męskiej. Tuż za nimi również w konkurencji slalom gigant narty w kategorii wiekowej 17-30 wzięło udział 13 kobiet i później 19 mężczyzn.

Następną kategorią był slalom gigant snowboard i do niej zgłosiło się 13 ochotników bez podziału na wiek i płeć. Na stoku można było spotkać też księży i kleryków, którzy wystartowali w specjalnej konkurencji dla osób duchownych, a było ich 9 – najwięcej jak do tej pory. Od trzech lat najwyższy stopień podium zajmuje ks. Mirosław Lenart. Co więcej ks. Mirosław namawia i też uczy innych jazdy na nartach. Dzięki temu na drugim stopniu podium stanął jego narciarski uczeń ks. Sebastian Kowalczyk. „Myślę, ze młodzi powinni się tego uczyć, że raz się wygrywa, raz się przegrywa. I w tych dzisiejszych czasach, gdzie młodzież dużo czasu spędza przed komputerem, telewizorem to jest naprawdę taka fajna alternatywa na wypoczynek” – tak zachęca również młodzież do udziału w Spartakiadzie Zimowej.

W międzyczasie można było również spróbować swoich sił w licznych konkursach, np. o darach Ducha Św. czy historii narciarstwa. Każdy też mógł skorzystać z poczęstunku i ciepłej herbaty.

W tym roku nowością były konkurencje dla rodzin, które cieszyły się dużym entuzjazmem. Każda drużyna musiała wykonać kilka zadań: ulepić metrowego bałwana, rzucić śnieżkami do celu, wziąć udział w wyścigu saneczkowym i przeciąganiu liny. „Do udziału w Spartakiadzie zachęciła nas właśnie ta konkurencja. Chcieliśmy sprawdzić nasze możliwości w rywalizacji z innymi rodzinami” –mówi Patrycja Śmiech, która tworzyła drużynę z rodzicami.

Ostatnią konkurencją był zjazd na „byle czym”. W tej kategorii trzeba było wykazać się nie lada kreatywnością. KSM Balice trwając w zwycięskiej passie, pokonał rywali i okazał się również i w tym roku czempionem . „To była nasza piąta spartakiada. Tym razem wymyśliliśmy pewnego rodzaju performans, ponieważ mieliśmy pojazd – oko Pana Boga, a wokół niego jechaliśmy na jabłuszkach, trzymając tabliczki z darami Ducha Świętego, zgodnie z hasłem Spartakiady. To był nasz wspólny pomysł i budowaliśmy nasz pojazd trzy wieczory. W przyszłym roku również wybieramy się na Spartakiadę, ponieważ jest to ogromna radość. Radość nie tylko z udziału, ale też radość z przygotowań” – opowiada nam prezes oddziału Marta Pająk.

Łącznie w Spartakiadzie uczestniczyło ok. 150 osób. Również na uwagę zasługują wolontariusze. Było ich w tym roku naprawdę sporo i świetnie się spisali. A tak podsumowuje wydarzenie właściciel Stacji Narciarskiej w Koninkach, Pan Józef Pasek: „Bardzo dużo było zadowolonych narciarzy, niesamowita energia, niesamowite emocje i zadowolenie. To takie dobre wydarzenie, które promuje non profitowo sport. Każdy może w tym wydarzeniu wystąpić, bez wpisowego. Celem jest motywowanie młodzieży, żeby uprawiać sport, żeby przygotowywać się do zawodów. To zawody dla amatorów, ale też promujące dobre wartości. Warto brać w nich udział, żeby przede wszystkim zrobić coś innego, walczyć trochę z samym sobą, pokonać trochę siebie, pokonać emocje, przełamać słabości.”

Wszystkim, którzy sprawili się, że tegoroczne zawody się udały: organizatorom, mediom, sponsorom, wolontariuszom i uczestnikom - serdecznie dziękujemy.  Teraz z niecierpliwością czekamy na 8. Ogólnopolską Spartakiadę Zimową.

     Kamila Początko
Rzecznik Prasowy Zarządu XIII kadencji
Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Archidiecezji Krakowskiej

Wyniki

Kategoria Dzieci do lat 12:

 1. Anna Michalik
 2. Szymon Wadyl
 3. Jakub Wójcik

Kategoria Młodzież – Mężczyźni:

 1. Jakub Wójtowicz
 2. Stanisław Michalik
 3. Kasjusz Namaczyński

Kategoria Młodzież – Kobiety:

 1. Adrianna Kąkol
 2. Zuzanna Liberda
 3. Karolina Maćkowiak

Kategoria Dorośli – Mężczyźni:

 1. Dawid Pitek
 2. Daniel Kapturkiewicz
 3. Przemysław Kozyra

Kategoria Dorośli – Kobiety:

 1. Zuzanna Jakubowicz
 2. Sylwia Misiura
 3. Aleksandra Strzępek

Kategoria Snowboard:

 1. Hubert Borycki
 2. Michał Olejniczak
 3. Patryk Bieniek

Kategoria Osoby Duchowne:

 1. Ks. Mirosław Lenart
 2. Ks. Sebastian Kowalczyk
 3. Ks. Rafał Wierzbiak

Kategoria „Zjazd na byle czym”

 1. KSM Balice
 2. KSM Wola Justowska
 3. Klaudia Michura

Najlepszy Czas: Jakub Wójtowicz

Konkurencje Rodzinne:

 1. Rodzina Mackowiak
 2. Rodzina Michalik
 3. Rodzina Śmiech