O nas

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działa już od ponad dwudziestu pięciu lat zrzeszając w swoich szeregach młodych ludzi. Oficjalnie istnieje od dnia 10 października 1990 roku, powołane przez Konferencję Episkopatu Polski celem zaspokajania duchowych oraz społecznych potrzeb młodych katolików.

Głównym zadaniem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła poprzez szerzenie katolickich wartości we wszystkich dziedzinach życia.

W Archidiecezji Krakowskiej wspólnota działa od 7 lutego 1993 roku skupiając osoby w wieku od 14 do 30 lat, które pragną twórczo oraz aktywnie kształtować swoją młodość.

Najniższym szczeblem w strukturze Stowarzyszenia jest oddział parafialny lub koło szkolne/akademickie ( w zależności od miejsca), którego działania koordynuje kierownictwo, zaś duchową opiekę sprawuje ksiądz asystent parafialny. Nad tą komórką funkcjonuje zarząd diecezjalny wraz z księdzem asystentem diecezjalnym. Pracą wszystkich zarządów w Polsce kieruje Prezydium Krajowej Rady z pomocą księdza asystenta generalnego.

Działania i funkcjonowanie KSM opiera się na dwóch podstawowych filarach: formacji oraz akcji.

Zarząd KSM Archidiecezji Krakowskiej kieruje w stronę młodych liczne propozycje spędzania czasu wolnego. Należą do nich: rekolekcje, Weekendy z KSM-em, spartakiady, obozy wakacyjne, szkolenia wprowadzające w tajniki stowarzyszenia (DieSeL- Diecezjalna Szkoła Liderów), złaziska sportowe czy przeglądy teatralne. Wszystkie te wydarzenia można znaleźć na stronie www.krakow.ksm.org.pl

KSM wprowadza młodych w dorosłość, pomaga stawać się osobami z mocnym kręgosłupem moralnym, uczy życia z Bogiem i Kościołem. KSM-owicze to osoby potrafiące nie tylko bawić się ale i modlić, pracować dla dobra innych, przez co pogłębiają swój rozwój duchowy, intelektualny ale i moralny.

Formacja w KSM-ie pozwala odnaleźć siebie oraz swoje miejsce w społeczeństwie, a co najważniejsze pomaga budować relację z Bogiem.

Wbrew pozorom w XXI wieku są jeszcze ludzie, dla których hasła- Bóg, honor, Ojczyzna wciąż są ważne. Osoby te bez cienia wahania odpowiadają na pytanie: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie, gotów?” odpowiadają zwyczajne, ale bardzo wymowne- „Gotów!”